Wolontariusze wyruszyli.

Wolontariusze działający przy Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji dzięki wsparciu Starosty Śremskiego, mieli możliwość poznania pięknego zakątka Polski – Ziemię żywiecką a także zdobyć nową wiedzę i wymienić doświadczenia z tamtejszymi działaczami społecznymi. Wyjazd miał miejsce we wrześniu w dniach od 01 września do 4 września 2016 r. Przystankiem docelowym było Międzybrodzie Bialskie, Ośrodek Nad Wodospadem. W drodze do Międzybrodzia zwiedziliśmy Muzeum powozów w Galowicach oraz Muzeum Piwowarstwa w Tychach. Następnego dnia zwiedziliśmy Wisłę-zobaczyliśmy: zamek myśliwski, Czekoladową Figurę Adama Małysza, skocznię narciarską, dużą zaporę na Wiśle i zamek Prezydenta RP. W Wiśle spotkaliśmy się z wolontariuszami pracującymi w tut. Fundacji przy wydawaniu żywności. Tut. Wolontariusze mają podobnie jak my korzystających skierowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Mają trochę inne warunki lokalne i bardzo dużą pomoc lokalnych władz w utrzymaniu pomieszczeń i transportu żywności. Pomocą obejmują około 100 rodzin z czterech gmin. Z Wisły udaliśmy się do Ustronia i po drodze zatrzymaliśmy się w Koniakowie gdzie zwiedziliśmy Chatę na Szańcach, zobaczyliśmy panoramę z Kaczego Zamku, Chatę Kawuloka, w której mieliśmy możliwość poznania obyczajów i zwyczajów regionalnych wspaniale przedstawionych w formie satyry przez pracownika Ośrodka Kultury. Następnie udaliśmy się do Istebnej gdzie zobaczyliśmy – Kościół Dobrego Pasterza oraz Muzeum Koronki. Tutaj też spotkaliśmy się z miejscowymi koronkarkami, które jednocześnie są wolontariuszkami i pracują z osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi. Nasi wolontariusze zapoznali się z warunkami oraz sposobami udzielonej pomocy. Praca naszych wolontariuszy bardzo zaciekawiła gospodarzy, którzy szczególnie zainteresowali się pracą Szkolnych Klubów i rozmiarem wykonywanych przez nich pracy. Jedna z Pań koronkarek jest nauczycielem i wyraziła chęć przyjazdu do nas i nawiązania współpracy pomiędzy szkołami. Pojechaliśmy do Jaworzynki gdzie spotykają się granice trzech państw-Polski Czech i Słowacji.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Wadowice – Bazylikę oraz Rodzinny Dom św. J. Pawła II. Wjechaliśmy na Górę Żar. Tutaj obejrzeliśmy zbiornik retencyjny jedyny i największy w Europie. Wieczorem po kolacji było zorganizowane 3 godzinne szkolenie dla wolontariuszy prowadzone przez wykładowcę z Teatru Grodzkiego z Bielska Białej. Tematyka szkolenia Dystrybucja żywności w krajach Unii Europejskiej. Czwartego dnia po śniadaniu udaliśmy się w drogę powrotną do Śremu przez Kraków. Szlakiem Piastowskim weszliśmy do Katedry i na dziedziniec Wawelu. Odwiedziliśmy naszych Wielkich Polaków w podziemiach Katedry. Wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej i obejrzeliśmy Kościoły : Mariacki, św. Barbary i Naj. Marii Panny. Pospacerowaliśmy po Starym Rynku i pod Sukiennicami. Zwyczajem wszystkich Polaków poszliśmy na ul. Karmelicką pod okno Domu św. J. Pawła II. Niestety czas nas naglił dlatego plantami poszliśmy do czekającego na nas busa – Broniarz Śrem. Kłaniamy się pięknej Ziemi Żywieckiej a Panu Staroście serdecznie dziękujemy.