Kryzys bezdomności – dlaczego warto pomagać?

Fundacja na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem to organizacja pożytku publicznego, dlatego też naszym obowiązkiem jest regularne informowanie obywateli o prowadzonych działaniach. Wszystkie komunikaty oraz sprawozdania zamieszczamy na naszych oficjalnych platformach: stronie internetowej oraz profilu w serwisie społecznościowym Facebook.

Zarówno siedziba Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, jak i Schronisko dla Osób Bezdomnych mieszczą się w Nochowie przy ul. Śremskiej 12. To placówka, którą na co dzień odwiedzają liczni kontrahenci oraz osoby współpracujące z Fundacją i korzystające z prowadzonych przez nas inicjatyw: 1,5%, Koła Smoki, Świetlicy Socjoterapeutycznej Iskra, Lokalnego Centrum Wolontariatu, Centrum Integracji Społecznej, a także Banku Żywności.

 

Bezdomność to złożony problem społeczny. Nie można o nim dyskutować, nie znając przyczyn takiego kryzysu. Każdy przypadek bezdomności wynika z kombinacji różnych czynników: zarówno osobistych, jak i społecznych czy zdrowotnych – tłumaczy Hieronim Bartkowiak, Prezes Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem prowadzącej dwie placówki schroniskowe: w Nochowie oraz Śremie przy ul. Dutkiewicza.

Oba budynki muszą spełniać odpowiednie kryteria oraz standardy, które zapewniają godne i bezpieczne warunki do życia dla osób w kryzysie bezdomności. Fundacja jest zobowiązana do ich przestrzegania – wynikają bowiem z odpowiednich rozporządzeń i ustaw. Warto podkreślić również, iż Nochowo to wioska szeroko rozwijająca się. Zależy nam zatem na tym, by mieszczący się tuż przy głównej drodze budynek prezentował się schludnie, estetycznie i współgrał z otaczającym go krajobrazem.

Przyjęcie do schroniska wiąże się ze spełnieniem kilku zasad. Przyszły mieszkaniec zostaje skierowany do placówki przez Ośrodek Pomocy Społecznej lub śremskie Centrum Usług Społecznych. Każda osoba przebywająca w schronisku ponosi odpłatność za swój pobyt z tytułu renty, emerytury lub pracy zawodowej.

Anna Sobieraj, Sekretarz Zarządu Fundacji i pracownik socjalny:

Większość mieszkańców, którzy do nas trafiają, to osoby w kryzysie bezdomności chcące zmienić coś w swoim życiu. My jako Fundacja pomagamy wyjść z tego kryzysu i wyprostować życiowe ścieżki. Pokazujemy możliwość innego życia – w skromnych, ale godnych warunkach. Mieszkańcy najpierw uczą się funkcjonowania w schronisku i wywiązywania się z obowiązującego regulaminu. Posiadamy narzędzia do zaszczepienia w nich nawyku pracy, dążymy do aktywizacji zawodowej oraz społecznej – mieszkańcy działają w Centrum Integracji Społecznej lub sami szukają swoich pracodawców. Do tego nierzadko dochodzi walka z uzależnieniem… Te wszystkie działania, realizowane w indywidualnym tempie i krok po kroku, są niezbędne do tego, by mieszkaniec, który w przyszłości opuści naszą placówkę, potrafił samodzielnie poradzić sobie w życiu codziennym.

Tylko w 2024 roku usamodzielniło się piętnaście osób, co jest naszym sukcesem. Ich droga nie była krótka, a zawiła i wyboista – wychodzenie z kryzysu czy nałogów nieraz trwa latami. Należy nadmienić, że na sukces osób wychodzących z kryzysu pracują oddani ludzie zatrudnieni w Fundacji, którzy na co dzień koordynują, pomagają, wspierają i dopingują mieszkańców do tego, by stawali do walki z trudami niełatwej codzienności.

Wszystkie osoby, które chciałyby lepiej poznać działalność Fundacji, mają pytania lub pragną zgłębić swoją wiedzę na temat pracy z osobami w kryzysie bezdomności zapraszamy do kontaktu. Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowę i spotkanie – działamy z ludźmi i dla ludzi!  Zachęcamy również do śledzenia naszej strony i profilu na Facebook’u. Jesteśmy dumni z naszej działalności – bo każdego dnia dzielimy się dobrem!

 

image_pdfPobierz PDF