Śremski Konwent Gier Planszowych PLANSZOTEKA 2016

image001 instytut-ksiazki image002
narodowy program rozwoju czytelnictwa image003

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W dniach 10 i 11 września 2016r., w Bibliotece Publicznej w Śremie miał miejsce 1. Śremski Konwent Gier Planszowych PLANSZOTEKA 2016. Wydarzenie to było jednym z 9 zadań zawierających się w całorocznym projekcie kulturalnym. Projekt zatytułowany „Planszówkowe podróże po literaturze”, realizowany od marca tego roku jest zadaniem dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu promocji literatury i czytelnictwa 2016 oraz priorytetu partnerstwo publiczno-społeczne, a także w 9% przez lokalnych Sponsorów. Grantobiorcą jest Fundacja na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, która w ramach projektu podpisała z Biblioteką stosowne porozumienie na realizację projektowego programu wspólnie z wolontariuszami.

Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło do śremskiej Biblioteki około 400 uczestników. Większość z nich stanowili oczywiście śremianie,  jednak podkreślić trzeba obecność gracza, który przyjechał do Śremu aż ze Szwecji. Ponadto byli z nami również miłośnicy planszówek z Gdańska, Rzeszowa, Lublina, Katowic, Opola, Poznania, Nowego Tomyśla, Warszawy, Łodzi, Środy Wielkopolskiej, Leszna i Gostynia. Na tak liczne i szerokie zainteresowanie miał zapewne wpływ bogaty program wydarzenia i ciekawi goście. Przez dwa dni prezentowało się w Bibliotece 8 wydawnictw planszówkowych ze swoimi najnowszymi produktami. Odbyło się 5 spotkań i prelekcji, dwa wykłady popularno-naukowe i jeden warsztat projektowy poprowadzony przez dr Michała Mochockiego,(inicjatora Wydziału Humanistyki drugiej generacji na UKW w Bydgoszczy, który kształci młodzież m.in. w nowej specjalności projektowania gier planszowych). Podkreślić należy, że zarówno konwent, ale także cały projekt znacząco wsparli  wolontariusze – fani gier planszowych. Organizatorzy składają wszystkim zaangażowanym gorące podziękowanie.

Za Organizatorów

koordynator projektu